Sunday, May 5, 2013

Lens Kullanımı Hakkında Bilinen ama Göz Ardı Edilen 5 Madde

Artık gözü bozuk olanların %90'ı lens kullanıyor. İşte bunların yarısının hijyenin h'sinden anlamaması yüzünden yıllarca lens kullanamadım ben. Her girişimimde annem "gözün mikrop kaparsa ya? zaten hassas!" diye endişe edip engel oluyordu.

Ben nereden bileyim insanların gözlerine lens takmayı oje sürmekle bir tuttuğunu?

Kalkıp lens kabındaki solüsyonu günlerce değiştirmeyenler mi ararsın yoksa günlerce lensi çıkarmadan yaşayan mı, ya da aylık lensi bir buçuk ay kullanıp böbürlenen mi?

Madde 1: Lens takıp çıkartma işlemi öncesi eller yıkanır ve kurulanır. Evet evde oturuyor olsanız bile "aman canım ne mikrobu olacak evde" demeden yıkanacak o eller.

Madde 2: Lens kabındaki solüsyon her seferinde değiştirilir. O solüsyonun amacı lens üzerindeki mikropları ve bakterileri temizlemek. Zaten bir kere lens temizlemiş kuş kadar sıvı içindeki bakteri miktarını tahmin edersiniz.

Madde 3: Tasarruf yapıcam diye azıcık solüsyon kullanmayın. Lens tamamen içinde olacak o solüsyonun.

Madde 4: Gece yatmayın gözünüzde şunlarla. Gözümüzün saydam tabakası çok değerli, lens de bunun ağzına eden bir yabancı madde. Hele de gözün -ne kadar tersi düşünülse de- en aktif olduğu uyku sırasında saydam tabakayı inceltmesi daha olası. REM (rapid eye movement - hızlı göz hareketi) uykusu, yani en derin uykumuz sırasında, gözbebeğimiz deli gibi hareket eder. Bu arada lensin olması hoş olmaz.

Madde 5: Lens aylıksa aylık kullanılır, günlükse günlük. Aylık lensi iki ay kullanmak matah bir şey değil. Sana bir şey de katmaz zaten 10-20 liradan başka. Götürüsü daha fazla bile olabilir. Tamam tam bir ay kullan diye bir kural da yok ancak zaten bir süre sonra esnekliğini kaybetmeye başlıyor lens. Bende bazen bu 3 haftada da olabiliyor. O zaman gözüme eziyet edeceğime değiştiriyorum. 

Makyajı bile türlü çileyle yapacak kadar hassas gözlerim, şu üstteki uygulama sayesinde bir kere bile rahatsız olmadı lensten. Ben yazayım da yine uygulaması sizden.

No comments: