Sunday, August 22, 2010

I want you.

Kadın ve erkek arasındaki kesin çizgiyi belirleyen şarkı kendisi. Hem de öyle böyle değil. Şarkıyı bir Elvis Costello'dan bir de Fiona Apple'dan dinleyin, dediğimi anlayacaksınız.

Elvis Costello, melankolik takılmaktan hoşlanan aşığı oynuyor. Ortada hırs yok. İstiyorum ama onunlasın işte gibi bir ses tonu var. Erkeklerin hemen pes etme özelliği açıkça belli oluyor. Yani, ortada bir tutku yok. Varmış gibi göstermeye çalışıyor. Ama belki de daha samimi, kendi içinde yaşıyor biraz da sevgisini.

Fiona Apple'ın yorumunda ise, "senin gibi herifin zevkine edeyim, o palyaço ile olma bari" diye söylenirken, aynı zamanda x100 bir tutku ile "i want you" diyor. Elvis Costello gayet sakince onun karşında soyunduğunu ya da senin onun karşısında soyunduğunu düşünemiyorum derken, Fiona ise dişlerini sıka sıka söylüyor. O bir şey yapmak isteyip de yapamama hali sesinin her dalgasından anlaşılıyor. Sadece kendisi değil, onu dinleyen de aynı şekilde dişlerini sıkmaya başlayıp, her an etrafa saldıracakmış gibi hissediyor.

"Not with that clown" derken bile, hece hece diğer kadını hem nasıl kıskandığı hem de nasıl küçümsediği anlaşılıyor. Elvis Costello'nun sakin ve ağlamaklı söyleyişi yanına bile yaklaşıyor.

Ağlatıyor.

No comments: